Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Białystok

Białystok: na kółkach do teatru

15.05.2012, Wypoczynek dla dzieci i młodzieży

21 maja został ustanowiony przez ONZ Światowym Dniem Różnorodności Kulturowej – w Trosce o Dialog i Rozwój. Ma on przypominać o tym, że różnorodność jest nieodłączną cechą kultury, decydującą o jej bogactwie i wartości. Tej myśli podporządkowana jest także idea projektu „Piękno jest WHEEL, czyli na kółkach do teatru”, którego uroczysty finał będzie miał miejsce właśnie 21 maja na deskach białostockiego Teatru Arkadia.
 
„Piękno jest WHEEL” to równocześnie hasło tej inicjatywy, której celem jest integracja dzieci i młodzieży niepełnosprawnej ruchowo z pełnosprawną oraz edukacja międzykulturowa podczas współtworzenia wydarzenia artystycznego. Przedsięwzięcie we współpracy z Chrześcijańską Służbą Charytatywną (ChSCh) realizuje Grupa „Kontakt” – młodzi wolontariusze, którzy już od kilku lat wspólnie podejmują działania na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Projekt jest realizowany przy wsparciu Komisji Europejskiej.

Ferie zimowe z gorącą Afryką

W lutym w Białymstoku było cieplej niż zwykle, a to za sprawą m.in. gorących, afrykańskich rytmów, które rozbrzmiewały podczas Integracyjnych Ferii Międzykulturowych. Zainaugurowany w ten sposób projekt zapewnił podopiecznym Grupy „Kontakt” i dzieciom z Białostockiego Ośrodka Kultury wiele niecodziennych przeżyć i ciekawych, rozwijających doświadczeń. Pierwszym z nich była wizyta w Białostockim Teatrze Lalek, gdzie instruowani przez profesjonalnych lalkarzy najmłodsi własnoręcznie wykonali kukiełki przedstawiające ich rówieśników z Afryki. Wizyta w teatrze była jedynie przedsmakiem tego, co czekało na uczestników w następnych dniach. Pod okiem wolontariuszy z Afryki, którzy specjalnie na tę okazję przybyli do Białegostoku, najmłodsi wzięli udział w zajęciach plastycznych i wykonywaniu biżuterii afrykańskiej, kursie tańca afrykańskiego oraz w warsztatach gry na bębnach.

Po Integracyjnych Feriach Międzykulturowych rozpoczął się kolejny etap projektu. Podczas odbywających się co dwa tygodnie spotkań podopieczni Grupy „Kontakt” wspólnie przygotowywali spektakl.

Sztuka na kanwie tego, co Białostoczanie zrobili dla Afryki

– Warsztaty teatralne ruszyły jakiś czas temu, ale te pierwsze wyjścia na deski były trudne. Z czasem wszystko nabrało rozpędu, aktorzy oswoili się z rolami, pozostało już tylko szlifowanie techniki i nauka tekstów na pamięć. Początkowo największym wyzwaniem był pomysł na scenariusz. Myślałem, że tłem spektaklu będą wydarzenia, które towarzyszyły mi podczas mojego wolontariatu w Afryce – mówi Krzysztof Suchowierski, koordynator projektu, który w 2011 roku z ramienia ChSCh wyjechał na Wolontariat Europejski (EVS) do Rwandy. – Ale pomyślałem: „Fajnie byłoby zagrać coś dla naszych przyjaciół, którzy jakoś przyczynili się do zbiórki wózków inwalidzkich, które potem zostały przesłane do Rwandy” – dodaje.

W 2010 roku w Białymstoku, pod nazwą „Białostoczanie Afryce”, odbyła się zbiórka wózków inwalidzkich dla niepełnosprawnych dzieci w Rwandzie. W efekcie 27 wózków i sześć par kul trafiło do dzieci, które wcześniej z powodu trudności z poruszaniem się i braku sprzętu rehabilitacyjnego nie mogły uczęszczać do szkoły. Pomysł na tę akcję wyszedł od przebywających w Rwandzie Anny i Pawła Romaniuków, wolontariuszy, którzy na miejscu pomagali w koordynacji innego projektu ChSCh – budowy podjazdów dla wózków inwalidzkich przy szkołach podstawowych.

– Kiedy mój kolega, Michał Polecki, usłyszał od nich o ciężkiej sytuacji rwandyjskich dzieci, od razu podłapał temat – wspomina Krzysiek. – Na początku zupełnie nie wiedzieliśmy, od czego zacząć. Po pomoc udaliśmy się do białostockiej Caritas. Wreszcie wszystko jakoś ruszyło, ludzie zaczęli dostarczać niepotrzebne im wózki. W tym czasie pojawił się problem z transportem zebranego sprzętu do Afryki, ale i tę trudność udało się pokonać. W przedstawieniu opowieść o tych wydarzeniach jest przeplatana afrykańską historyjką – zapowiada.

O efektach czteromiesięcznej pracy młodych uczestników projektu będzie można się przekonać 21 maja o godzinie 10.30 w białostockim Teatrze Arkadia. Spektakl zostanie zaprezentowany zaprzyjaźnionej młodzieży szkolnej i rodzicom. Po nim natomiast odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej Piękno jest WHEEL, dotyczącej integracji dzieci niepełnosprawnych z młodzieżą afrykańską oraz wystawa pamiątek przywiezionych z Afryki.

Paweł Kociołek

Na zdjęciach: integracyjne ferie międzykulturowe (foto 2-3); przygotowania do spektaklu na 21 maja - Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej - w Trosce o Dialog i Rozwój (foto 1 i 4-10); przekazanie wózków inwalidzkich uzyskanych w ramach zbiórki „Białostoczanie Afryce” (foto 11-16).

Pomóż nam

Na nasze projekty

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Podlaski
Filia Białystok
ul. Jurowiecka 24
15-101 Białystok

Nr konta bankowego:
73 2030 0045 1110 0000 0270 6740
z dopiskiem: „filia Białystok”

Kierownik: Barbara Świder
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 506 873 581

E-mail:

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij