Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Białystok

Białystok: polsko-rwandyjska historia przez życie pisana

22.05.2012, Wypoczynek dla dzieci i młodzieży

21 maja, w Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej – w Trosce o Dialog i Rozwój w Białymstoku odbył się uroczysty finał rozpoczętego w lutym projektu „Piękno jest WHEEL, czyli na kółkach do teatru”, realizowanego przy wsparciu Komisji Europejskiej. Przedsięwzięcie we współpracy z Chrześcijańską Służbą Charytatywną zrealizowała Grupa Kontakt, czyli młodzi wolontariusze, którzy od kilku lat wspólnie podejmują działania na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.


Pierwszym etapem projektu były Integracyjne Ferie Międzykulturowe, podczas których podopieczni Grupy „Kontakt” wraz z pełnosprawnymi kolegami z Białostockiego Ośrodka Kultury przenieśli się na niezwykły kontynent zwany Czarnym Lądem. Pod okiem wolontariuszy z Kenii, Rwandy i Konga uczyli się tworzyć afrykańskie maski i biżuterię, wzięli tez udział w warsztatach gry na bębnach. Z kolei w Białostockim Teatrze Lalek najmłodsi – instruowani przez zawodowych lalkarzy – własnoręcznie wykonali kukiełki przedstawiające ich rówieśników z Afryki.


Po Integracyjnych Feriach Międzykulturowych rozpoczął się kolejny etap projektu. Podczas odbywających się co dwa tygodnie spotkań podopieczni Grupy „Kontakt” wspólnie przygotowywali spektakl. Efekty swojej kilkumiesięcznej pracy młodzi aktorzy zaprezentowali swoim niepełnosprawnym rówieśnikom, którzy wraz z opiekunami licznie przybyli w poniedziałkowy poranek do Teatru Arkadia.


Spektakl Historia przez życie pisana to niezwykła opowieść, nawiązująca do prawdziwych wydarzeń. Jej głównym wątkiem była zbiórka wózków inwalidzkich dla niepełnosprawnych dzieci w Rwandzie, która w 2010 roku pod nazwą „Białostoczanie Afryce” odbyła się w Białymstoku.


– Opowieść o tej akcji przeplata się z legendą afrykańską. Głównym bohaterem sztuki jest
15-letni chłopiec o imieniu Bagirubwira, postać wzorowana na prawdziwym chłopcu o tym imieniu – mówi Krzysztof Suchowierski, koordynator projektu. – Bagirubwira jest częściowo sparaliżowany. Z powodu trudności w poruszaniu się i braku sprzętu nie mógł uczęszczać do szkoły. Dzięki zbiórce wózków inwalidzkich zorganizowanej w Białymstoku on i ponad 30 innych dzieci w Rwandzie otrzymało taką możliwość – kontynuuje Krzysiek. – Cała opowieść została uzupełniona materiałem filmowym Telewizji Polskiej dotyczącym naszej akcji oraz filmikami z mojego pobytu w Afryce. Niesamowitego klimatu dodawały afrykańskie tańce i dźwięki bębnów.


Po przedstawieniu, które spotkało się z bardzo życzliwym przyjęciem ze strony publiczności, na widzów czekały kolejne atrakcje: konkurs z nagrodami, poczęstunek i wernisaż wystawy fotograficznej Piękno jest WHEEL, dotyczącej integracji dzieci niepełnosprawnych z młodzieżą afrykańską oraz wystawa pamiątek przywiezionych z Afryki.

Paweł Kociołek

Pomóż nam

Na nasze projekty

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Podlaski
Filia Białystok
ul. Jurowiecka 24
15-101 Białystok

Nr konta bankowego:
73 2030 0045 1110 0000 0270 6740
z dopiskiem: „filia Białystok”

Kierownik: Barbara Świder
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 506 873 581

E-mail:

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij