Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Białystok

Białystok: zdążyć przed chorobami cywilizacyjnymi

6.09.2012, EXPO Zdrowie

Co roku w Polsce ponad 100 tysięcy osób ma zawał serca. Około 25% z nich umiera, zanim nadejdzie jakakolwiek pomoc. Również co roku w naszym kraju stwierdza się około 100 tysięcy kolejnych zachorowań na raka. Co zrobić, by poprawić te czarne statystyki? Wolontariusze filii Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) w Białymstoku znaleźli sposób. To wystawa EXPO Zdrowie i zajęcia klubu zdrowia, dzięki którym Białostoczanie będą mogli poszerzyć wiedzę w zakresie zdrowego stylu życia, a także nauczyć się, jak w praktyce stosować zasady wpływające pozytywnie na długość i jakość życia.

EXPO Zdrowie w Białymstoku odbyło się w już w styczniu 2011 roku, przyciągając wielu zadowolonych uczestników. W tym roku wolontariusze lokalnej filii ChSCh przy współpracy z klubem Ema-Fit zorganizowali podobną wystawę w Grabówce.

– Wystawa odbyła się 2 września. Wzięło w niej udział około 100 osób – mówi Paweł Pawluczuk, kierownik filii ChSCh w Białymstoku. – Była możliwość m.in. obliczenia wieku biologicznego czy konsultacji z promotorem zdrowia.       

EXPO Zdrowie polega na promowaniu ośmiu zasad zdrowia (m.in. ruch, właściwe odżywianie, woda czy spokój), które prezentowane są na ośmiu atrakcyjnych stanowiskach. Na każdym z nich czekają przyjaźni wolontariusze, którzy udzielają porad i wykonują badania – pomiar cukru, ciśnienia, pojemności płuc (spirometria), pomiar tkanki tłuszczowej czy test wysiłkowy. Wszystko to służy określeniu ogólnego stanu zdrowia i znalezieniu sposobu na jego poprawę. Ale to nie wszystko – uczestnicy są zachęcani także do systematycznej troski o siebie. Służą temu prowadzone m.in. przez ChSCh kluby zdrowia. Jeden z nich rozpoczyna zajęcia już w najbliższą niedzielę.

– Już 9 września zapraszamy na spotkanie klubu zdrowia – zapowiada Paweł Pawluczuk. – Początek zajęć o godzinie 15 w klubie Ema-Fit w Grabówce, przy ul. Modrzewiowej 11. Wstęp jest bezpłatny. Zajęcia te chcemy prowadzić cyklicznie, w każdą drugą niedzielę miesiąca.

Klub zdrowia to przede wszystkim ciekawe prelekcje, degustacje zdrowej żywności czy możliwość wykonania prostych badań profilaktycznych. Daje on możliwość wymiany doświadczeń, zadawania pytań, zawierania nowych znajomości i przede wszystkim regularnej troski o zdrowie. W Polsce systematycznie spotyka się już 14 takich klubów prowadzonych przez ChSCh.

Czytaj więcej o EXPO Zdrowie.

Czytaj więcej o klubach zdrowia.

(aw)

Pomóż nam

Na nasze projekty

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Podlaski
Filia Białystok
ul. Jurowiecka 24
15-101 Białystok

Nr konta bankowego:
73 2030 0045 1110 0000 0270 6740
z dopiskiem: „filia Białystok”

Kierownik: Barbara Świder
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 506 873 581

E-mail:

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij